Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Kredi Koşulları Mevzuat Foto Galeri İletişim

 KOOPERATİF HABERLER

Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi 2012 Mali Kongresi Yapıldı

          TESKOMB Bursa Bölge Birliği Başkan vekili Murat Özkarayurt’un Divan başkanlığını yaptığı mali kongrede, Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 2012 mali bütçesi ibra edilerek, 2013 tahmini bütçesi 198 bin TL olarak oybirliğiyle onaylandı.

         Yalova Belediyesi Meclis salonunda yapılan ve Vefa Salman, Sırrı Acar, Şenol Ulutürk, İsmail Mutlu gibi isimlerin de katıldığı Mali Genel Kurula katılan yaklaşık 200 üye, oybirliğiyle 2012 bütçesini de 179 bin TL olarak ibra etti.

Şener, “Esnafın deprem sonrası sıkıntısı bitmiyor, sicil affı istiyoruz”

        Başkan Muammer Şener, ibra sonrasında yaptığı konuşmada, “Birliğimizin faaliyet raporunu akladınız hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizler beni akladığınız gibi devlette sizlerin geçmiş olan sicillerinizi bir an önce gözden geçirip sicillerini düzeltmesini istiyoruz.  Yürekten istediğimiz, Yalova esnafının ve sanatkarının depremden bu yana geçirmiş olduğu sıkıntıların içerisinde bankalardan alınan ve gününde ödenmeyip bu gününde ödenmeyen senetlerin yıllardır sıkıntısını çekiyoruz.  İnşallah bu önümüzdeki 2013 yılında alınan kararlarda bu esnafın sicili bir daha gözden geçirilir, biz de Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak daha çok kredi vermek istiyoruz bunu da bir an önce yapılmasını istiyoruz hükümetimizden” diye konuştu.

“Ankara’da faizlerin 2 puan çekilmesi için görüşmeler sürüyor”

        Divan Başkanı TESKOMB Bursa Bölge Birliği Başkan vekili Murat Özkarayurt ise, “Biz bölge olarak istiyoruz ki, Yalova kooperatifiyle artık 1.sınıfa çıksın diyoruz. Bölge birliği başkanım, sayın genel başkan vekilim, TESKOMB Genel Başkan vekili ve Bursa Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Bahri Şarlı’nın selamlarını getirdim. Şarlı şu anda Ankara’da faizlerin en az 2 puan aşağı çekilmesi ve biz kooperatif olarak her şeyi yapıyoruz, bizler sizlerden iki masraf karşılığı alıyoruz, banka hiçbirşey yapmadan %1 komisyon alıyor. O komisyonun kalkması için. Eğer komisyon kalkarsa yüzdelik faizler de aşağı çekilirse işte size 3 puan” diye konuştu.

2013 tahmini bütçesi 198 bin TL

        Özkarayurt, “2011 yılında eski rakamı söylüyorum 2 trilyon 896 milyar, kredi kullanmışsınız. Ama 2012de 4 trilyon 458 milyar kullanmışsınız. Bu takipler aşağı düşerse bakın takipler aşağı düşerse 1 ortağımız gerekli kefaleti kefil teminatı verirse, 125 milyar devlet kredisi. Artı satın alacağı ticari araç plakasına satın alacağı işyerine yani dükkanı kökünden satın almak istiyorsa 125 milyar da oraya, 250 milyar kredi kullanabileceksiniz. 250 milyar da az para değil, bugün babası oğluna vermez. Zaten şartlar da müsait değil. Başkanım size sicillerden bahsetti. Biz bölge olarak siciller olarak çok mücadele ettik etmeye de devam ediyoruz. Bakanlar kurulu faizleri bakın %60’lardan %7,8’lere çekti. Bakanlar kurulu sicil affı çıkarıyor ama merkez bankası bunu bir türlü uygulamıyor. Ya gidip kendiniz diyeceksiniz, ben senedimi, çekimi ödedim, sil benim sicilimi temizle diyeceksiniz. Ve ya da bir türlü olmuyor bu. Onu da bölge müdürümüz notunu alsın, sayın başkanımıza ulaştıralım” dedi.  Gündemin 4.maddesinde ortaklıktan çıkarılan 65 kişi için oybirliğiyle onay verilirken, sonraki maddelerde 2013 yılı tahmini bütçesi ise 198 bin TL olarak oybirliğiyle onaylandı.

   
Kurumsal Bilgiler

Genel Kurul Videoları

Kredi Faiz Oranları

Esnaf olma şartları

Ustalık Belgesi

Mesleki oda kuruluşu

Federasyon Adresleri

Önemli Linkler

İşyeri açarken istenilen belgeler